Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020

Data publikacji 27.08.2014

Głównym celem Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zmniejszenie skali tego zjawiska w Polsce. W ramach realizacji założeń Programu Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Mazowieckim udostępnia listę instytucji rządowych, samorządowych oraz podmiotów i organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie działającym na terenie powiatu i województwa mazowieckiego.

 

Zatwierdzony 29 kwietnia 2014 r. Uchwałą Rady Ministrów Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 został dostosowany do obowiązujących przepisów prawa, a także zostały w nim zawarte nowe zadania do realizacji, zarówno na szczeblu administracji rządowej jak i samorządowej. Wyznacza on cztery priorytetowe obszary do realizacji:

1. Profilaktyka i edukacja społeczna (obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie).
2. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie (obszar kierowany do osób dotkniętych przemocą w rodzinie, wtym do kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami lub osób niesamodzielnych).
3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc (obszar kierowany do osób stosujących przemoc w rodzinie, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc).
4. Podnoszenie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie).

Przemoc w rodzinie niesie ze sobą tragiczne konsekwencje. Prowadzi nie tylko do urazów fizycznych ofiary, ale także do zaburzeń funkcjonowania jednostki - ofiary, a nawet podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina. Osoby dotknięte zjawiskiem przemocy w rodzinie często pod wpływem silnych emocji i stresu nie wiedzą, jak sobie poradzić w sytuacji, w której się znalazły.

Zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie, pomaganie osobom dotkniętym przemocą, a także oddziaływanie na osoby stosujące przemoc jest nadrzędnym celem, który powinien łączyć działania sektora publicznego i organizacji pozarządowych.

Dlatego też, kierując się chęcią pomocy takim osobom, udostępniamy poniżej adresy oraz link do strony Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zawierający bazę danych instytucji rządowych i samorządowych, a także podmiotów i organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie działającym na terenie powiatu i województwa mazowieckiego.

Załączniki do strony

 

 

Załączniki do strony

 

 kz/ego

 

 

Powrót na górę strony