Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

20 osób jechało bez pasów

Data publikacji 26.11.2009

O tym, że nie zapięte pasy bezpieczeństwa to nie tylko powód do ukarania mandatem, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla kierującego i pasażerów, przekonywali wczoraj grodziscy policjanci. Podczas akcji „Pasy” funkcjonariusze skontrolowali 58 pojazdów. Niestety aż w 20 przypadkach stwierdzili naruszenie obowiązku korzystania z tych urządzeń. Dowodem na to, że pasy bezpieczeństwa często ratują zdrowie lub życie są policyjne doświadczenia z miejsc wypadków i kolizji.

Z policyjnych analiz wynika, że osoby ciężko ranne w wypadkach, często nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Stąd ich obrażenia były o wiele poważniejsze. Policjanci grodziskiej drogówki i funkcjonariusze prewencji co jakiś czas przeprowadzają kontrole obowiązku korzystania z pasów przez kierowców i pasażerów podróżujących po drogach powiatu.

Akcja pod nazwą „Pasy” była prowadzona również wczoraj. Na 58 skontrolowanych pojazdów w 20 przypadkach policjanci stwierdzili naruszenia przepisów- bez zapiętych pasów jechało 15 kierowców i 5 dorosłych pasażerów. Przypominamy, że oprócz kary mandatu, takie zachowanie może skończyć się poważnymi obrażeniami ciała przy nagłym hamowaniu, a takich sytuacji na naszych zatłoczonych drogach nie brakuje.

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym życie ludzkie podczas wypadku drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Mają one bowiem istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadku.Badania wskazują, że stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45 % ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%.
 

W czasie wypadku osoba siedząca z tyłu, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa, swoim ciężarem ciała może uderzyć z ogromną siłą w przednie siedzenie samochodu, w wyniku czego złamie zagłówek lub oparcie fotela, tym samym spowoduje śmiertelne zagrożenie dla kierowcy lub pasażera siedzącego z przodu. Trzeba pamiętać, że przy zderzeniu już z prędkością zaledwie 50 km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą ok. 1 tony.

Poduszka powietrzna stosowana w pojazdach zabezpiecza ciało przed urazami tylko w przypadku stosowania pasów bezpieczeństwa.

Osoby, których nie przekonują powyższe argumenty, muszą się liczyć z doświadczeniem tego na "własnej skórze", a wcześniej czy później także z karą 100 zł. mandatu i 2 punktów karnych za popełnienie tego wykroczenia drogowego.


kz

Powrót na górę strony