Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie pij alkoholu w czasie ciąży!

Data publikacji 09.09.2009

9 września po raz dziewiąty w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Płodowy Zespół Poalkoholowy). Jego celem jest promocja abstynencji wśród kobiet ciężarnych. Grodziscy policjanci w ramach poparcia dla tej pożytecznej akcji także apelują do przyszłych mam o trzeźwość w czasie ciąży.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) piła alkohol w czasie ciąży. Niemal dwie trzecie kobiet w ciąży nie było nigdy ostrzeganych przez lekarza o szkodliwości picia alkoholu, a tylko co piąta usłyszała takie ostrzeżenie. Jest to wynik niepokojący i zaskakujący zarazem, bo zdecydowana większość tych badanych pań (88%) wie, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Specjaliści ostrzegają:
Na skutek nieodpowiedzialności matki, u dziecka może wystąpić Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, PZA). To fizyczne i umysłowe schorzenia wrodzone takie jak: wady rozwojowe serca i stawów, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa. Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, brak koordynacji ruchowej i zaburzenia mowy. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Osoby cierpiące na FAS/PZA nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za własne życie, często łamią prawo i latami skazane są na pomoc różnych organizacji i instytucji.

Przypuszcza się, że nawet kilkanaście tysięcy dzieci rocznie rodzi się z poalkoholowym uszkodzeniem płodu. Tylko zachowując całkowitą abstynencję kobieta w ciąży eliminuje ryzyko wystąpienia FAS u swojego dziecka. Problem nieświadomości dotyczy zarówno kobiet jak i specjalistów. Niestety, nie wszyscy profesjonaliści wiedzą, że picie alkoholu przez kobiety w ciąży może mieć tak poważne konsekwencje dla ich dzieci.

Zdaniem ekspertów pijące notorycznie matki nie zdają sobie sprawy, iż bez zmian zachowania, bez podjęcia leczenia, nie unikną konsekwencji prawnych. Za te nierozsądne zachowania grozi utrata praw rodzicielskich, a dziecko może trafić do domu dziecka.

Specjaliści podkreślają, że alkohol wpływa na kobiety znacznie bardziej niszcząco niż na mężczyzn. Kobietom trudniej przełamać głód alkoholowy, wytrwać w programie terapeutycznym. Terapeuci zauważyli, że panie sięgają po mocniejsze trunki także w stanach obniżonego nastroju. U nich częściej występują zaburzenia osobowości czy próby samobójcze.
 

kz/wykorzystano mat. ze stron www.dobryrodzic.pl i www.rynekzdrowia.pl

Powrót na górę strony