Bezpieczne przygotowania do świąt - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne przygotowania do świąt

Data publikacji 11.04.2017

Każdy okres przedświąteczny oprócz miłej atmosfery i wystroju ulic i sklepów niesie ze sobą także wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Podczas zakupów uważajmy na kieszonkowców i oszustów, a podczas podróży na spieszących się kierowców. Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady prawidłowych zachowań na ten szczególny czas.

W wirze zakupów, pośpiechu, szczególnie w miejscach przebywania dużej liczby osób może dochodzić do kradzieży, zwłaszcza kradzieży kieszonkowych. Uważajmy zatem na portfele, telefony, torebki, kluczyki do samochodów zwłaszcza podczas oglądania towaru, czy przymierzania.

Zadbajmy o swoje samochody pozostawiane pod hipermarketami, na niestrzeżonych parkingach, nie zapominajmy zamknąć drzwi, zasunąć szyb, włączyć alarmu, wyjmujmy zawsze radioodtwarzacze, nie zostawiajmy na wierzchu wartościowych przedmiotów, toreb z zakupami. Pamiętajmy też o dobrym zabezpieczeniu roweru.

W podróży sami przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie tylko my spieszymy się i jesteśmy bardzo zajęci. Nawet najmniejszy błąd jednego z uczestników ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii. Dajmy więc szansę bezpiecznej podróży kierowcom, rowerzystom a także pieszym i zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg.

W tym okresie możemy mieć częściej do czynienia z oszustami. Mogą to być osoby oferujące nam np. korzystny kredyt przedświąteczny. Nigdy osobie przypadkowo spotkanej, oferującej pomoc w uzyskaniu pożyczki poza bankiem nie przekazujmy naszych dokumentów, ani nie płaćmy żadnych zaliczek, opłat manipulacyjnych, czy pierwszych rat.

Możemy spotkać się również z osobami zbierającymi pieniądze na potrzeby biednych, sprzedającymi kartki świąteczne i inne upominki w naszych domach. W przypadku podejrzeń nie wpuszczajmy ich do mieszkania, nie dawajmy im pieniędzy, można to zrobić przekazem bankowym lub osobiście poprzez specjalne organizacje lub fundacje. Nie nabierzmy się też na wyjątkowe okazje zakupów. Każdy przedmiot oferowany do sprzedaży przed zapłaceniem należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić. Uważajmy również na oszustów internetowych.

Podczas sprzątania pamiętajmy o zamykaniu drzwi mieszkania lub domu na klucz. Zajęci pracą w innym pomieszczeniu możemy nie usłyszeć osoby wchodzącej i zabierającej wartościowe przedmioty, które są blisko wejścia. Pamiętajmy o tym także podczas porządkowania ogródków i terenu w pobliżu domu. Podczas nieobecności nie zostawiajmy otwartych, ani uchylonych okien - przez nie łatwo można dostać się do mieszkania.

 

kz