Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata z młodzieżą w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 09.02.2017

Wczoraj w grodziskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z gimnazjalistami dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Przedsięwzięcie, zorganizowane pierwszy raz w takiej formie przez władze miasta, pracowników miejskiej biblioteki i samą młodzież, było doskonałą okazją do debaty na ten coraz powszechniejszy temat. Jednym z ekspertów, odpowiadających na pytania z dziedziny przestępstw internetowych, był Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Maz.- mł. insp. Dariusz Lubański.

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Grodzisku Maz. zostały zorganizowane w rozszerzonej formie. Podsumowaniem działań w grodziskich szkołach było wczorajsze spotkanie  z grupą ponad 300 gimnazjalistów w sali kinowej Centrum Kultury. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć filmy dotyczące początków, rozwoju i obecności Internetu w życiu każdego człowieka. Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni do udziału goście odpowiadali na pytania z tej coraz powszechniejszej dziedziny. Wśród ekspertów nie mogło zabraknąć również grodziskich policjantów. Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Maz.- mł. insp. Dariusz Lubański przedstawił informację na temat najczęściej zgłaszanych funkcjonariuszom przestępstw internetowych i podejmowanych przez policjantów działań w tym zakresie. Zagrożenia w Internecie  i metody ustrzeżenia się ich omówił ekspert Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą grodziskiej komendy- podkom. Ireneusz Marszałek.

Policjanci przestrzegali przed nieprzemyślanymi zakupami w sieci, które jako oszustwa są najczęściej zgłaszanymi przestępstwami za pośrednictwem Internetu (97 zgłoszeń w 2016r. ze 132 różnych przestępstw internetowych), a także przed zbyt łatwym dostępem do kont, które może skutkować włamaniem, czy podszywaniem się pod inną osobę. Zwrócili uwagę także na takie bezprawne zachowania wobec innych osób, jak kierowanie gróźb karalnych, znieważanie, pomawianie, czy nękanie. Młodym ludziom uświadamiali, że problemy z wirtualnego świata zawsze przenoszą się w świat rzeczywisty, gdzie krzywdy psychiczne mogą doprowadzić do poważniejszych zagrożeń. Wszystkie pytania i zgłoszone wątpliwości zostały przyjęte przez funkcjonariuszy do dalszych działań profilaktycznych.

Zainteresowanie uczestników tematem wskazywało, że warto prowadzić różne działania, aby wszechobecny Internet był przez młodych ludzi wykorzystywany we właściwy, bezpieczny sposób.

kz

 

Powrót na górę strony