Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5 kierowców jechało po alkoholu

Data publikacji 18.05.2015

Tylko w ciągu dwóch dni ostatniego weekendu grodziscy policjanci zatrzymali na drogach powiatu pięciu nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich, oprócz promili za kierownicą, miał również czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz wszyscy zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Przypominamy, że od dziś sankcje wobec takich osób są zaostrzone.

Podczas służb w weekendy grodziscy policjanci szczególnie zwracają uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Często właśnie w dni wolne od pracy, kierujący zapominają o przepisach i zasadach bezpieczeństwa lub wsiadają za kierownicę po alkoholu. Zatrzymaniem aż 5 takich osób zakończyły się sobotnie i niedzielne kontrole na drogach powiatu.
W sobotę serię nietrzeźwych kierujących rozpoczął kierowca forda, który swoją niebezpieczną jazdą zmuszał innych użytkowników drogi w gminie Żabia Wola do zmiany pasa ruchu. Zatrzymany 42-latek miał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Kilkanaście minut później policjanci z milanowskiego komisariatu na ul. Kościuszki zatrzymali kierującego seatem, którego badanie wykazało 1,2 promile alkoholu. Samochód 27-latka został sholowany na policyjny parking. Po 20.00 policjanci otrzymali zgłoszenie od świadków o kierowcy fiata, który jechał wężykiem po terenie żabiowolskiej gminy. Skontrolowany 36-latek wsiadł za kierownicę mając w organizmie 2,5 promila alkoholu.

Niedzielny poranek pechowo rozpoczął się także dla kierującego daewoo. Skontrolowany po 7.00 na ul. Sienkiewicza w Grodzisku Maz. kierowca także jechał po alkoholu. Policjanci szybko ustalili, że 46-latek oprócz 1,5 promila alkoholu w organizmie ma także sądowy zakaz kierowania pojazdami za wcześniejsze przestępstwa drogowe. Ryszard S. poniesie odpowiedzialność za obydwa bezprawne czyny. Zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości usłyszy także zatrzymany po 14.00 w Milanówku 35-latek. Kierowca rowera miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Przypominamy, że od dziś wobec takich kierowców stosowane są bardziej rygorystyczne sankcje. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.


kz

 

Powrót na górę strony