Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na agresywne zwierzęta

Data publikacji 16.07.2009

Problem pogryzień przez psy powraca na forum ogólnospołecznym i wzbudza wiele emocji, szczególnie po wydarzeniach najbardziej tragicznych. Do tych niebezpiecznych sytuacji często dochodzi w czasie wakacji. Ofiarami agresywnych zwierząt są często zbyt ufne dzieci. Grodziscy policjanci podpowiadają jak przygotować najmłodszych do kontaktu i zabaw z psem, aby nie doszło do nieszczęścia.

Napotykane na ulicach miast, w parkach, czy na skwerach biegające swobodnie bez kagańców i smyczy psy wywołują u przebywających tam osób strach czy nagle zwierzę nie stanie się agresywne. Niepokojącym jest fakt, że źródłem zagrożenia często nie są psy bezpańskie, ale posiadające swoich opiekunów. Świadczy to o niefrasobliwym i nieodpowiedzialnym podejściu właścicieli psów do swoich podopiecznych. Z doświadczenia wynika, że szczególnie narażone na następstwa braku wyobraźni osób zobowiązanych do sprawowania opieki nad zwierzętami, są dzieci.

Zasady zachowania wobec obcych zwierząt są często tematem spotkań grodziskich policjantów z dziećmi. Funkcjonariusze przedstawiają zasady pracy przewodnika psa służbowego i opowiadają o swoim podopiecznym. Przekonują dzieci, że każde zwierzę odwdzięcza się swojemu panu za jego dobrą opiekę i zachęcają do lepszego poznania, a nawet szkolenia psów.
Nie zapominają też o omówieniu zasad zachowania wobec zwierząt, zwłaszcza nieznanych dziecku. Policjanci przedstawiają błędy popełniane przez najmłodszych, które często prowadzą do agresywnych zachowań psów wobec nich. Jest to przede wszystkim drażnienie psa, zabieranie mu jego przedmiotów (np.. zabawek lub rzeczy których pilnuje), przeszkadzanie podczas jedzenia, zadawanie mu bólu (np. poprzez ciągnięcie za uszy czy ogon), a nawet zbyt długie głaskani i za mocne przytulanie. Uczniowie dowiadują się, że podczas spotkania z obcym zwierzęciem nie należy do niego podchodzić, a gdy zwierzę staje się agresywne trzeba próbować spokojnie wycofać się z zagrożonego miejsca. Dzieci zawsze ćwiczą w praktyce „pozycję żółwika” jako przykład najbezpieczniejszego zachowania wobec atakującego psa.


Przypominamy właścicielom psów, że na podstawie art. 77 Kodeksu Wykroczeń osoby niezachowujące środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt podlegają karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Policjanci mogą stosować środki oddziaływania pozakarnego (pouczenia, ostrzeżenia), nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego lub kierować wniosek o ukaranie do Sądu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepis zawarty w art. 78 Kodeksu Wykroczeń, w którym ustawodawca ustanowił odpowiedzialność osób, które przez drażnienie lub płoszenie zwierzęcia doprowadzają do tego, że staje się ono niebezpieczne. W takim przypadku sprawca może być ukarany kwotą nawet do 1.000 zł.
 

kz

Powrót na górę strony