Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KONFERENCJA ,,REAGUJ! NIE TOLERUJ!”

Data publikacji 06.12.2013

5 grudnia br. w Pedagogium – Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie odbyła się Konferencja ,,REAGUJ! NIE TOLERUJ!”, w której udział wzięli Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Dariusz Pergoł, Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Elżbieta Rusiniak, oraz Rektor Pedagogium prof. dr hab. Marek Konopczyński. Gościem, który wspomaga kampanie na rzecz bezpieczeństwa, był również Paweł Nastula. Uczestników konferencji powitał Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Dariusz Pergoł. W imieniu kierownictwa Komendy Stołecznej Policji podziękował Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz pozostałym inicjatorom za czynny udział w tak szczytnym celu. Dodał, że hasło projektu jest krótkie, ale jakże ważne dla nas wszystkich.

Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak podkreślił wyzwanie, jakie stoi przed nami wszystkimi. Według zebranych danych liczba dzieci dotkniętych przemocą maleje (w ciągu 5 lat zmalała o 60%). Jednak problem nadal istnieje. Nadal 60% Polaków toleruje bicie dzieci. Uważają, że to normalne zachowanie. Zdaniem rzecznika to jest destrukcyjna metoda. Marek Michalak zapewnił, że jest sojusznikiem i partnerem prowadzonej kampanii.

Koordynator programu ,,Razem bezpieczniej” Elżbieta Rusiniak przypomniała, że jest to program rządowy oraz podkreśliła bardzo ważną rolę Komendy Stołecznej Policji w tej kampanii. Zwróciła uwagę na pomysłowość i twórcze działanie funkcjonariuszy Policji. Zaznaczyła, że bezpieczeństwo jest prawem każdego. Nie reagując stajemy się współtwórcami przemocy i nie możemy spojrzeć sobie w oczy. Jeżeli jedna osoba zareaguje, to inne dołączą. W ten sposób słowa „razem bezpieczniej” mają inny wymiar. Działając razem będziemy bezpieczniejsi. Całe przedsięwzięcie patronatem objął Rektor Pedagogium prof. dr hab. Marek Konopczyński.

Film na temat ludzkiej znieczulicy zaprezentował z kolei Rektor Pedagogium Pan prof. dr hab. Marek Konopczyński. Pokazał zebranym gościom, jak reagujemy na leżącego w miejscu publicznym nieprzytomnego mężczyznę, ubranego niedbale, a jak na czystego, ubranego w garnitur. Jak podkreślił rektor Pedagogium, wszystko zależy od głębokości więzów międzyludzkich. Są dwa środowiska kreujące postawy młodych ludzi: rodzina i szkoła. Podkreślił, że ludzie czują się bezpieczniej we wspólnocie. Kończąc dodał, że prawo można zmienić szybko, jednak trudno uśpić sumienie.

Następnie goście udali się na panele prowadzone w obszarach ,,przemoc w rodzinie”, ,,ruch drogowy” oraz ,,bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej”. Na zakończenie spotkania zostaną sporządzone wnioski z przebiegu prowadzonych tematycznie paneli. Konferencję poprowadził Maciej Orłoś.

eszs
foto Dominik Mikołajczyk
 

Powrót na górę strony