Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowe Święto Niepodległości na ulicach Warszawy

Data publikacji 08.11.2013

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie to kilkanaście uroczystości, zgromadzeń i imprez. Są wśród nich min. Marsz „Razem dla Niepodległej” i Bieg Niepodległości. Wydarzania, które odbywać się będą 11 listopada, wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu i ograniczeniami w parkowaniu. W związku z dłuższym weekendem grodziscy policjanci przypominają mieszkańcom powiatu również o zachowaniu ostrożności podczas podróży i pobytu poza miejscem zamieszkania.


Obchody święta wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu i ograniczeniami w parkowaniu. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się 10 listopada, kiedy to odbędzie się Capstrzyk Niepodległej organizowany przez Garnizon Warszawski na pl. marsz. J. Piłsudskiego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00.

Z tego powodu zostaną wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe: Królewska (pl. S. Małachowskiego – Krakowskie Przedmieście), pl. marsz. J. Piłsudskiego, ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, marsz. F. Focha, Moliera, Wierzbowa, pl. Teatralny. W tym rejonie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania, a pozostawione auta zostaną usunięte na koszt właściciela (informuje o tym tablica T-24 pod znakiem B-36).

Główne uroczystości zostały zaplanowane na 11 listopada. Będą to:

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Organizacja ruchu będzie taka sama jak podczas uroczystości capstrzyku, z tym że ul. Królewska zostanie wyłączona z ruchu i parkowania już od ul. Marszałkowskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.50.

Marsz „Razem dla Niepodległej”. Marsz rozpocznie się ok. godz. 13.15 bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Trasa marszu prowadzi ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Uczestnicy marszu będą się zatrzymywali kolejno przy pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed kościołem Wizytek); Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży); Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich.); Ignacego Jana Paderewskiego (Park Ujazdowski); Romana Dmowskiego (u zbiegu al. J. Ch. Szucha i Al. Ujazdowskich). Marsz zakończy się ok. godz. 15.00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Wyłączone z ruchu zostaną wszystkie ulice na trasie marszu. Obowiązywał będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione samochody zostaną usunięte na koszt właściciela. Szczegóły: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/marsz-razem-dla-niepodleglej/.

Bieg Niepodległości. Trasę biegu wytyczono ulicami: al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości – nawrót na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką – al. Niepodległości – T. Chałubińskiego – al. Jana Pawła II. Miasteczko startowe zlokalizowano na wysokości ul. Stawki.

Już od godz. 6.00 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach na odcinku od ul. M. Anielewicza do Ronda Zgrupowania AK „Radosław”. Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 11.00 - 13.00. Ruch ulicami poprzecznymi zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, w rejonie mety zaś po dekoracjach i demontażu barierek. Szczegóły: http://wosir.waw.pl/bieg-niepodleglosci.

Marsz Niepodległości 2013. Zbiórkę uczestników zaplanowano w rejonie Ronda R. Dmowskiego. Marsz rozpocznie się godz. 15.00 i przejdzie ulicami: Marszałkowską – pl. Konstytucji – L. Waryńskiego – Puławską – Goworka – Spacerową – Belwederską – Al. Ujazdowskimi do pomnika Romana Dmowskiego przy pl. Na Rozdrożu. Ruch samochodowy będzie wstrzymywany operacyjnie przez funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej. Przewidywana godzina dotarcia pochodu do pomnika Romana Dmowskiego to 16.30. Szczegóły: http://marszniepodleglosci.pl/.

Uroczystości, bieg i marsze spowodują zmiany w komunikacji miejskiej – innymi trasami będą kursowały autobusy i tramwaje. Szczegółowe informacje na stronie Zarządu Transportu Miejskiego www.ztm.waw.pl.

Nie przewiduje się specjalnej organizacji ruchu podczas obrad szczytu klimatycznego COP 19. Możliwe będą operacyjne wyłączania z ruchu ulic w ostatnich dniach szczytu, kiedy mogą przybyć delegacje rządowe.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Najbliższe dni to również dłuższy wolny weekend. Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa na taki czas:

W czasie podróży pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze, a także o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i prawidłowym przewożeniu dzieci. Nie siadajmy za kierownicę po alkoholu i nie pozwólmy, aby robili to inni kierujący. Podczas wycieczek rowerowych pamiętajmy o dobrym oświetleniu swojego pojazdu. Pieszym zalecamy używanie  elementów odblaskowych.

Wyjeżdżając na dłużej zostawmy swoje domy, mieszkania i posesje pod opieką zaufanej osoby np. czujnego sąsiada. Pamiętajmy o zamknięciu wszystkich pomieszczeń, włączeniu alarmów i właściwym zabezpieczeniu wartościowych rzeczy.  

Przypomnijmy także zasady bezpieczeństwa dzieciom. Uczmy je, aby uważały na drogach, potrafiły rozpoznawać zagrożenia pojawiające się podczas spotkań ze znajomymi, czy też podczas niewłaściwego używania Internetu.

 


kz/ ij/Miasto Stołeczne Warszawa

Powrót na górę strony