Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienne zagrożenia dla pieszych na drodze

Data publikacji 11.10.2013

Okres jesienny to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego takich jak piesi. Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszcze w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Gdy do tego dodamy lekceważenie przepisów, pośpiech i brak rozwagi, może to doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych, czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak zabezpieczyć się poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, a przede wszystkim powinni przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa na drodze. To wszystko powoduje, że szansa uniknięcia wypadków znacznie wzrośnie.

W okresie jesienno-zimowym, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych ,tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zobaczyć go dopiero z odległości 20-30 metrów, gdy nie będzie miał szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej i ma dużo więcej czasu na wykonanie jakiegoś manewru. To może uchronić pieszego przed kalectwem, a nawet uratować mu życie.

Zgodnie z przepisami - dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, dobrze by było, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, nosili elementy odblaskowe. Wkrótce taki przepis wejdzie w życie.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w z winy pieszego jest:
1) wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
2) wejście przy czerwonym świetle,
3) przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Dlatego też piesi powinni pamiętać o tym, że:
- należy korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych, a nie tam gdzie pasuje, gdzie szybciej,
- korzystając z wyznaczonego przejścia dla pieszych, nie należy na nie wchodzić bez upewnienia się czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa, samochód nie zatrzyma się w miejscu,
- na przejściu z sygnalizacją należy przechodzić tylko przy zielonym świetle.

Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że w kontakcie z pojazdem jest z góry na straconej pozycji.

Powrót na górę strony