Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

TRWA ŚWIATOWY TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

Data publikacji 07.05.2013

6 maja 2013r. był Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Natomiast od 6 do 12 maja br. na całym świecie, z inicjatywy ONZ, obchodzimy tydzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z tej okazji w poniedziałek w Warszawie odbyło się seminarium zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komendę Główną Policji, we współpracy z: Instytutem Transportu Samochodowego, Stowarzyszeniem Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz Automobilklubem Polski. Wzmożone działania dla bezpieczeństwa na drogach prowadzą też grodziscy policjanci.

 Ze statystyk policyjnych za 2012 r. wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach stale poprawia się. Nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji przedstawił stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym za I kwartał 2013, w porównaniu do 2012 r. W tym okresie, policja odnotowała spadki: liczby wypadków drogowych o 18,1%, liczby ofiar śmiertelnych o 25,4% oraz rannych o 18,4%. Poprawiło się także bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. W 2013 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. o 22,3% spadła liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, o 13,5% liczba osób zabitych i o 24,5% liczba rannych wśród pieszych. Udało się to osiągnąć dzięki m.in. zaangażowaniu policji w działania kontrolne na drodze oraz różnorodnym przedsięwzięciom edukacyjno-profilaktycznym realizowanym przez policjantów ruchu drogowego, w tym m.in. szerszą współpracę z podmiotami pozapolicyjnymi.

Duży wpływ na bezpieczeństwo drogowe miały zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz poprawy stanu i jakości infrastruktury drogowej w naszym kraju, co znajduje odzwierciedlenie także w policyjnych statystykach – mówił Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w MSW. „Determinacja w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i większy nadzór nad bezpieczeństwem ruchu drogowego - przynoszą rezultaty” – podkreślił wiceminister Marcin Jabłoński.

Biorąc pod uwagę statystykę liczby wypadków drogowych, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców nadal widzimy, że „tej wyobraźni, empatii i zrozumienia dla istoty tego problemu wciąż jest za mało” – dodał wiceminister. Tylko w trakcie tegorocznego weekendu majowego policja zatrzymała około 4 tys. 550 nietrzeźwych kierowców.

Wierzę, że przypadający 6 maja „Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, światowy tydzień, a także dzisiejsze seminarium pozwolą pozyskać nowe idee, pomysły i inspiracje, przekazywać je dalej oraz będą pozytywnie wpływać na stan bezpieczeństwa drogowego w naszym kraju” powiedział wiceminister Marcin Jabłoński.

Komisja Europejska określając kierunki polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011 – 2020 wskazała, że jednym z najistotniejszych elementów jest zachęcanie użytkowników dróg do bezpieczniejszej jazdy. Temu ma służyć stworzenie europejskiej strategii w zakresie edukacji i szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.

Podczas seminarium młodzież z grupy PaT („Profilaktyka a Ty”) wystawiła przedstawienie teatralne pn. „Poczekalnia”. Autor przedstawienia jest laureatem konkursu, przeprowadzonego w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Odbył się także pokaz mody dziecięcej, w trakcie którego zaprezentowano elementy odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

W tym tygodniu w ramach działań dla bezpieczeństwa na drogach także grodziscy policjanci zaplanowali szereg spotkań i akcji drogowych. Ich uczestnikami będą zarówno najmłodsi użytkownicy naszych dróg, jak i osoby, które spotkamy w czasie działań na ulicach. Wszystkie przedsięwzięcia mają uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że bezpieczeństwo zależy od rozwagi każdego z nich.


kz/ (MSW)

 

Powrót na górę strony