Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Naziemna Telewizja Cyfrowa- uważaj na oszustów

Data publikacji 15.03.2013

Pierwszy etap wyłączenia sygnału analogowego w województwie mazowieckim nastąpi już 19 marca 2013 roku. Wielu użytkowników, z braku wiedzy na temat zmian, może paść ofiarą oszustów lub narazić się na niepotrzebne koszty. Policjanci podpowiadają jak przygotować się do odbioru telewizji cyfrowej i apelują o rozwagę w tym zakresie.

Cyfryzacja telewizji naziemnej polega na zastąpieniu tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową. Dzięki niej uzyskamy większą liczbę programów oraz lepszą jakość obrazu i dźwięku. Telewizja cyfrowa jest także bardziej odporna na wiele zakłóceń, a programy będą nadawane w wysokiej rozdzielczości.
Jednoczesny odbiór obu sygnałów nie będzie możliwy, dlatego by wciąż odbierać program telewizyjny, trzeba przygotować swój odbiornik do zapowiadanych zmian.

Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów telewizji:
- odbierający sygnał przez zwykłą, indywidualną antenę telewizyjną – powinni sprawdzić czy ich telewizor posiada wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowane w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika;

- odbierający sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych (np. w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Warto się upewnić, że dokonali oni odpowiednich zmian.

Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału. Zadba o to operator.


Nie daj się oszukać!
Kupuj tylko sprawdzony i odpowiednio oznakowany sprzęt!

Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową nie trzeba wymieniać posiadanego sprzętu. Co prawda tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie odbiera sygnału cyfrowego, ale dzięki dołączeniu do telewizora specjalnego zewnętrznego dekodera będzie to możliwe. Dekoder można kupić w większości sklepów prowadzących sprzedaż urządzeń elektronicznych.

Aby odbierać sygnał cyfrowy można także wymienić swój tradycyjny odbiornik na nowy z wbudowanym tunerem (DVB-T, MPEG-4) – do niego nie trzeba dokupować zewnętrznego dekodera. Odbiorniki powinny mieć także w widocznym miejscu informację, że spełniają wymagania techniczne do odbioru nowego sygnału.

Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową nie trzeba instalować nowej lub dodatkowej anteny – sygnał cyfrowy nadawany jest bowiem w tym samym paśmie co analogowy. Jeśli zatem dotychczasowa telewizja analogowa odbierana była bez zakłóceń przy użyciu anteny, prawdopodobnie nie trzeba jej wymieniać.

Nie kupujmy sprzętu niewiadomego pochodzenia. Nie można mieć pewności, że będzie on prawidłowo odbierał sygnał cyfrowy, a jeśli tak, to czy nie zakłóci pracy innych urządzeń w domu. Zaopatrujmy się w sklepach, które podlegają kontrolom inspekcji handlowej. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z oszustami, którzy mogą usiłować sprzedać bezużyteczny i drogi asortyment po zawyżonych cenach.

Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna.Za korzystanie z jej oferty nie należy wnosić dodatkowych opłat.
Jeśli ktoś prosi o opłatę z tytułu naziemnej telewizji cyfrowej należy powiadomić policję.

 

Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl

 


kz/ KSP Opracowano na podstawie materiałów ogólnodostępnych w sieci internet.
 

Powrót na górę strony