Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obowiązki pieszego na drodze

Data publikacji 04.01.2013

Okres zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszcz w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Gdy do tego dodamy lekceważenie przepisów, pośpiech i brak rozwagi, może to doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych, czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak zabezpieczyć się poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru, co spowoduje, że szansa uniknięcia potrącenia znacznie wzrośnie.

W okresie jesienno-zimowym, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zobaczyć go dopiero z odległości 20-30 metrów, czyli w sytuacji, gdzie kierujący pojazdem nie będzie miał szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. To może uchronić pieszego przed kalectwem, a nawet uratować mu życie.

Zgodnie z przepisami - dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, dobrze by było, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, nosili elementy odblaskowe.

Należy pamiętać, że pieszy jest uczestnikiem ruchu drogowego, podobnie jak są nimi kierujący, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze.


Pieszy musi więc stosować się do pewnych zasad:

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Pieszych na chodnikach obowiązuje ruch prawostronny.

4. Pieszy powinien przekraczać drogę jedynie w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest zobowiązany skorzystać z niego. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany do zachowania ostrożności.

5. Przekraczanie drogi na przejściach bez sygnalizacji świetlnej odbywa się według następujących reguł:
1)zatrzymanie na skraju chodnika,
2) spojrzenie w lewo,
3) spojrzenie w prawo,
4) ponowne spojrzenie w lewo,
5) przechodzenie przez jezdnię – gdy droga wolna,
6) na środku jezdni ponowne spojrzenie w prawo, by upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd i gdy droga wolna równym krokiem przejście dalej.

6. Jeżeli przejście dla pieszych wyposażone jest w sygnalizację świetlną, to po otrzymaniu sygnału zielonego piesi równym krokiem przechodzą przez jezdnię, gdy światło zielone pulsuje, oznacza to, że zaraz pojawi się światło czerwone i należy szybko opuścić przejście. Gdy świeci się sygnał czerwony, nie wolno wchodzić na przejście. Sygnał świetlny jest często wyposażony w sygnał dźwiękowy dla osób niedowidzących i niewidomych.

7. Nie wolno przebiegać przez jezdnię, ani zwalniać kroku lub zatrzymywać się podczas przechodzenia przez jezdnię.

8. Pieszemu nie wolno spacerować po torowiskach.

9. Pieszemu nie wolno pokonywać barierek oddzielających ruch pieszy od ruchu pojazdów.

10. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w z winy pieszego jest:
1) wejście bezpośrednio przed jadący pojazd,
2) wejście przy czerwonym świetle,
3) przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Jeszcze raz podkreślmy, iż piesi powinni pamiętać o tym, że:
- należy korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych, a nie przechodzić tam, gdzie wygodniej,
- na przejście dla pieszych nie należy wchodzić z „marszu” - zawsze należy upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd,
- nie należy wymuszać pierwszeństwa na kierowcach- pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu,
- światło czerwone oznacza STÓJ, zielone - IDŹ,
- pieszy w kontakcie z pojazdem jest z góry na straconej pozycji.

Wczoraj na terenie Warszawy i okolicznych powiatów doszło do 10 wypadków drogowych, w których rannych zostało 8 osób. Niestety zanotowano też 2 ofiary śmiertelne - w obu przypadkach byli to piesi.


ro/kz
 

Powrót na górę strony