Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aby wakacyjne podróże były bezpieczne

Data publikacji 06.07.2012

Wakacje to czas wyjazdów. Większość osób porusza się własnymi samochodami. Aby podróż była bezpieczna należy się do niej właściwie przygotować. Służy temu zarówno sprawdzenie stanu technicznego naszego auta, jak i wcześniejsze opracowanie trasy i czasu podroży. W drodze mogą nas spotkać różne niespodziewane sytuacje. Od wyobraźni kierowcy i znajomości zasad bezpiecznego zachowania się na drodze zależy czy podróż nie zepsuje całych wakacji.

Zanim ruszysz samochodem:

- zapoznaj się z aktualnymi przepisami ruchu drogowego, - sprawdź czy twój samochód jest technicznie sprawny (ogumienie, oświetlenie, układ hamulcowy) i odpowiednio wyposażony (gaśnica, apteczka, fotelik dla dziecka),
- sprawdź czy masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty.

W czasie przygotowań do podróży samochodem powinniśmy zaplanować trasę i czas przejazdu. Wybieramy drogi główne, unikając, jeżeli jest to możliwe, dróg bocznych, słabo lub w ogóle nam nie znanych. Starajmy się planować przejazd w godzinach dziennych. W nocy jest zła widoczność, jesteśmy zmęczeni, a przez to podróż jest mniej bezpieczna. Zaplanować należy miejsca, gdzie zatrzymamy się, aby odpocząć. Najlepiej zatrzymywać się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa czy parking strzeżony. W takim przypadku odpoczynek możemy połączyć z tankowaniem paliwa czy wypiciem kawy i zjedzeniem posiłku. Kiedy opuszczamy pojazd zawsze zabieramy z sobą dokumenty pojazdu oraz kluczyki. Nigdy nie zostawiamy w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Pamiętajmy, że trudno jest przewidzieć co dla złodzieja jest wartościowe.
 

W czasie podróży mogą nas spotkać różne nieprzyjemne niespodzianki. Jedną z nich są napady na drogach. Obiektem ataków może być samochód, przedmioty w nim się znajdujące, a przede wszystkim osoby podróżujące. Najbardziej znane i najczęściej spotykane metody działania przestępców na polskich drogach to:
• "Wypadek" – sprawcy pozorują wypadek, bez naszego udziału, licząc, że gdy zatrzymamy pojazd i opuścimy go, będą mogli zaatakować;
• "Stłuczka" – przestępcy najczęściej kradzionym pojazdem lekko uderzają w nasz samochód, powodując kolizję;
• "Na koło" – sprawcy pokazują w czasie jazdy, lub podczas postoju, że coś złego dzieje się z naszym kołem. Celem przestępców jest to abyśmy zatrzymali się i opuścili pojazd. Wtedy napastnicy zaatakują i odjadą naszym samochodem;
• "Przeszkoda" – w tej metodzie napastnicy blokują drogę przez np. zwalone drzewo, gałęzie, słupki itp. Chcąc doprowadzić do naszego zatrzymania;
• "Auto-stop" – sprawcy najczęściej wykorzystują ładne dziewczyny, które pod pretekstem chęci jazdy auto-stopem doprowadzają do zatrzymania samochodu. Atak następuje zaraz po zatrzymaniu pojazdu lub autostopowiczka wsiada do pojazdu i prosi kierowcę o zatrzymanie się w określonym miejscu, gdzie czekają wspólnicy.
• "Objazd" – przestępcy pozorują np. roboty drogowe przez co kierują nas na boczną drogę gdzie następuje atak;
• "Guma" – przestępcy podkładają pod koła stojącego pojazdu (np. na parkingu, na stacji benzynowej itp.) lub rozrzucają na jezdni ostre przedmioty, które doprowadzają do przebicia opon. Następnie oczekują kiedy kierowca będzie zmuszony się zatrzymać w celu zmiany koła. Wtedy następuje atak.

Pamiętajmy, aby podczas podróży dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Możemy być zmęczeni czy niewyspani, nasza reakcja na wydarzenia na drodze jest wtedy opóźniona. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Przed wypadkiem może uchronić nas też respektowanie znaków drogowych, nakazów i zakazów. Nie są one ustawiane dla „widzimisię” ale dla naszego bezpieczeństwa. Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko). Trzeba zwrócić uwagę, aby pas bezpieczeństwa nie przechodził przez szyję dziecka. Pamiętajmy, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcje na zdarzenia na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy i centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia.

Powrót na górę strony