Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Data publikacji 27.01.2012

Pieszy jest niczym niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego też kierowcy muszą pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze jednak zależy od nich samych. Wielu wypadków można uniknąć nosząc odblaski i pamiętając, że samochód nie zatrzymuje się w miejscu.

Z doświadczeń policjantów „drogówki” wynika, że do wielu zimowych wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach dla pieszych lub poboczach. Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach ponoszą śmierć na miejscu. Stawiamy sobie wtedy pytanie, dlaczego tak się dzieje, co jest tego powodem, czy można było tego uniknąć?. Z pewnością tak. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego i to zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec siebie obu grup – to tylko niektóre, ale najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

Główny błąd kierowców to nadmierna prędkość, która nawet przed przejściem dla pieszych nie pozwala w porę wyhamować. A przecież jest to jedno z tych miejsc, gdzie obowiązuje zasada szczególnej ostrożności i bezwzględnego zmniejszenia prędkości. Przy zimowych warunkach pogodowych i wcześnie zapadającym zmroku można na czas nie zauważyć osoby wchodzącej na przejście. Kierowcy muszą też pamiętać, że wielu pieszych czuje się pewnie na przejściu i nie czeka aż przejadą wszystkie samochody. Gdy na poboczu lub chodniku stoi jakaś osoba, trzeba mieć świadomość, że za chwilę może znaleźć się na jezdni.

Osoby, które chcą przemieścić się na drugą stronę ulicy powinny zawsze pamiętać, że nawet na przejściu dla pieszych istnieją zagrożenia i zawsze trzeba się upewnić czy kierowca go widzi i zdąży zareagować. Jeśli nie ma takiej pewności, lepiej nie wchodzić na pasy. Podczas samego przechodzenia też trzeba zwracać uwagę na zachowanie kierujących. Nie wszyscy cierpliwie czekają aż pieszy wejdzie na chodnik.

Dla pieszych, szczególnie poruszających się zimą po ruchliwych drogach bardzo pomocne są elementy odblaskowe na ubraniu. Dzięki nim kierowca widzi pieszego z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast dopiero z około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy w starciu z samochodem zawsze jest na straconej pozycji.
 

kz

Powrót na górę strony