Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania Białej Wstążki „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”

Data publikacji 02.12.2011

Od 25 listopada do 10 grudnia realizowana jest kampania Białej Wstążki pod nazwą „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Kampania wpisuje się w międzynarodową inicjatywę „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Również w Polsce podejmowane są różne inicjatywy upamiętniające kobiety-ofiary przemocy. Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk przyjął tytuł Ambasadora „Wyróżnienia Białej Wstążki”.

Głównym celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwom z różnych krajów jak ważny jest męski głos solidarności z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet. Akcja ma także budować społeczną świadomość, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. Komendant Główny Policji gen.insp. Andrzej Matejuk wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy i przyjął tytuł Ambasadora „Wyróżnienia Białej Wstążki”.


Kampania skupia się na symbolice „Białej Wstążki”, która przypięta przez mężczyznę oznacza deklarację nie tylko wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale także reagowania gdy się jest jej świadkiem. Dniem kulminacyjnym całej kampanii jest 6 grudnia, który upamiętnia dramatyczne wydarzenia masakry w 1989 roku w Kanadzie, kiedy to młody mężczyzna zastrzelił 14 studentek Politechniki, gdyż uważał, że kobiety nie są godne uczęszczania na uczelnie techniczne.


W różnych krajach świata zaczyna się podkreślać, że do aktywnego przeciwdziałania przemocy należy zaangażować mężczyzn. Żeby stało się to możliwe, trzeba mieć świadomość, że:
1) większość mężczyzn nie używa przemocy w bliskich związkach,
2) nie jest prawda, że wszyscy mężczyźni są potencjalnie brutalni,
3) przemoc mężczyzn jest spowodowana czynnikami indywidualnymi i społecznymi,
4) mężczyźni są bardziej narażeni na przemoc niż kobiety, dotyczy to przemocy mężczyzn wobec mężczyzn,
5) dla mężczyzn, którzy doświadczali przemocy, jest ona źródłem poważnej traumy, podobnie jak w przypadku kobiet,
6) istnieje też przemoc kobiet wobec mężczyzn i zjawisko to ma większą skalę niż początkowo sądzono.


kz/na podst. mat. KGP


 

Powrót na górę strony