Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5. Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 19.10.2011

Wczoraj w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Kraje członkowskie UE i agencje UE przeciwko handlowi ludźmi i w sprawie ochrony jego ofiar”. Zorganizowano ją w ramach 5. Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Komendy Głównej Policji. Grodziscy policjanci wskazują główne zagrożenia w zakresie handlu ludźmi.

Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi jest obchodzony od pięciu lat w kraju członkowskim aktualnie sprawującym prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Tegoroczna konferencja jest organizowana wspólnie przez polską prezydencję, Komisję Europejską, Unijnego Koordynatora ds. Handlu Ludźmi oraz siedem agencji unijnych: CEPOL, the EU Asylum Support Office (EASO), the European Institute for Gender Equality (EIGE), Europol, Eurojust, the Fundamental Rights Agency (FRA) i Frontex.

Uczestnicy konferencji rozmawiali o wzmocnieniu współpracy między agencjami zajmującymi się zwalczaniem handlu ludźmi. Dyrektorowie agencji unijnych zaangażowanych w walkę przeciwko handlowi ludźmi wzięli udział w debacie „Kraje członkowskie UE i agencje UE przeciwko handlowi ludźmi i w sprawie ochrony jego ofiar”, która była kluczowym punktem programu konferencji. Debacie towarzyszyły warsztaty poświęcone zapobieganiu handlowi ludźmi, ochronie ofiar tego procederu i ściganiu jego sprawców.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Komendy Głównej Policji: Sekcj ds. Europolu BMWP i Centralnego Zespołu dw. z Handlem Ludźmi CBŚ – wyspecjalizowanej komórki, która nadzoruje, organizuje i wspiera zadania w zakresie zwalczania przestępczości związanej z handlem ludźmi, realizowane we wszystkich jednostkach organizacyjnych Policji.

Międzynarodowy handel ludźmi szacowany jest na 600-800 tysięcy osób rocznie. W większości są to kobiety i dzieci. Prowadzenie spraw w tym zakresie jest często skomplikowane i długotrwałe, a dla pokrzywdzonych bardzo trudne. Policjanci razem z przedstawicielami wielu instytucji i organizacji przestrzegają przed błędami, które mogą doprowadzić do tego rodzaju problemów.

Szczególnie uważać należy na:

- propozycje interesującej pracy za granicą,

- propozycje ciekawego wyjazdu turystycznego,

- propozycje nauki języka obcego, zdobycia wykształcenia,

- propozycje atrakcyjnego związku.

Każdą z nich należy dokładnie sprawdzić, ustalić adresy, telefony i osoby odpowiedzialne za ich realizację i skontaktować się z nimi. Przed wyjazdem należy przekazać te dane rodzinie i umówić się na regularny kontakt telefoniczny.

Jesteś w niebezpieczeństwie, gdy:

- zabrano ci paszport,

- nie znasz adresu miejsca pracy, nie wiesz kim jest pracodawca, nie masz pozwolenia na pracę,

- zaproponowano ci atrakcyjną pożyczkę i darmowe zakwaterowanie.

Nie kontynuuj pobytu, szukaj pomocy na miejscu i w kraju zanim dojdzie do gróźb, przemocy i zmuszania Cię do pracy w innym charakterze niż planowałaś.

 

kz/ (MSWiA / mg)
 

Powrót na górę strony