Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Piłeś? Nie jedź!"

Data publikacji 13.04.2011

12 kwietnia ruszyła kolejna edycja kampanii skierowana do wszystkich kierowców na polskich drogach. W 2010 roku na ponad 38 tys. wypadków drogowych zginęło nieco ponad 3,9 tys. osób, a rannych zostało przeszło 48 tys. osób. Około 2,5 tys. wypadków w ubiegłym roku spowodowali nietrzeźwi kierowcy, w których prawie 3,5 tys. osób zostało rannych. Aktualnie co 17 osoba ginie w wypadku powodowanym przez pijanego kierowcę.

Na początku lat 90. liczba osób, które zginęły w wypadkach drogowych w Polsce wynosiła ponad 7 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku liczba zabitych spadła do nieco ponad 3,9 tys. osób.

Na łącznie prawie 39 tys. wszystkich wypadków drogowych w Polsce, prawie 2,5 tys. z nich spowodowali nietrzeźwi kierowcy, czyli około 6% wszystkich wypadków. Od początku lat 90. liczbę wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców udało się ograniczyć o 70% (z ponad 7 tys. wypadków do ponad 2,5 tys. w 2010 r.).

W 2010 roku w wypadkach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców liczba osób zabitych wyniosła 248 osób. Na początku lat 90. było prawie 1400 osób zabitych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W ubiegłym roku 6% osób, które zginęły w wypadkach drogowych zostało zabitych przez kierujących po spożyciu alkoholu. Na początku lat 90. liczba osób zabitych przez pijanych kierowców do ogółu wszystkich wypadków drogowych była większa i wynosiła 20%. W latach 90. średnio co piąta osoba, która ginęła w wypadku drogowym to był wypadek powodowany przez pijanego kierowcę. Aktualnie co 17 osoba ginie w wypadku powodowanym przez pijanego kierowcę.

Najczęściej sprawcami wypadków drogowych po spożyciu alkoholu są osoby w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat. Najczęściej sprawcami wypadków drogowych przez nietrzeźwych kierujących w naszym kraju są kierujący pojazdami osobowymi: ponad 1,8 tys. w 2010 roku i ponad 2,9 tys. w 2001 r. W 2010 roku sprawcami wypadków na drodze byli również rowerzyści 344 wypadki, kierujący motocyklem 122 wypadki i samochodami ciężarowymi 55 wypadków.

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez kierujących po alkoholu to m.in.: nadmierna prędkość bądź niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

W 2010 roku ponad 165 tys. osób zostało zatrzymanych przez policję za jazdę po pijanemu. Od 2007 roku policja notuje wzrost ilości ujawnień osób kierujących pod wpływem alkoholu. W 2007 roku było prawie 160 tys. ujawnionych kierowców pod wpływem alkoholu i spadek o 200 wypadków powodowanych przez pijanych kierowców. W 2010 roku zanotowano prawie 2,5 tys. ujawnień sprawców wypadków kierujących pod wpływem alkoholu w stosunku do ponad 165 tys. ujawnień kierujących pod wpływem alkoholu.

Przekaz tegorocznej, czwartej edycji „Piłeś? Nie jedź!”, której partnerami są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Związek Motorowy, Koncern BP oraz Fundacja „Krzyś”, trafi do setek tysięcy osób w całym kraju. Jej celem jest przekazanie informacji na temat zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdów po spożyciu alkoholu. Kampania przestrzega przed prowadzeniem pojazdów po spożyciu alkoholu i zwraca uwagę na negatywne konsekwencje wynikające z takich zachowań. Jest skierowana głównie do młodych kierowców, którzy zgodnie ze statystykami policyjnymi stanowią grupę powodującą pod wpływem alkoholu najwięcej wypadków.

Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt tysięcy ulotek, które będą wręczane kierowcom podczas kontroli drogowych. Spoty wyprodukowane na użytek kampanii pojawią się w ogólnokrajowej telewizji, kilkudziesięciu kinach w całej Polsce, ekranach LED na 37 uczelniach wyższych, w kilkuset autobusach komunikacji miejskiej i na ulicach kilku miast. Z informacją o kampanii będą mogli się także zapoznać użytkownicy telefonów komórkowych korzystający z technologii Bluetooth w 7 miastach Polski, którzy otrzymają odpowiednio przygotowane komunikaty. Plakaty kampanii pojawią się w ośrodkach szkolenia kierowców, ośrodkach egzaminacyjnych oraz w autobusach komunikacji miejskiej. Podczas plenerowych imprez wykorzystane zostaną symulatory dachowania oraz symulatory jazdy z modułem „prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu”.

sj/mm (na podstawie informacji MSWiA oraz KGP)
 

Powrót na górę strony