Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrzebujesz pomocy i wsparcia - zadzwoń 116 123

Data publikacji 03.03.2010

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił pierwszą bezpłatną, ogólnopolską Poradnię Telefoniczną dla osób przeżywających kryzys emocjonalny. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 22.00 pod bezpłatnym numerem telefonu 116 123 dyżurować będą specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, udzielając wsparcia i pomocy psychologicznej osobom potrzebującym.

Działalność Poradni Telefonicznej 116 123 będzie obejmowała następujące formy pomocy dla osób doświadczających kryzysu osobistego:
- prowadzenie telefonicznych konsultacji dla osób potrzebujących wsparcia w sytuacjach kryzysowych;
- rozwijanie i udostępnianie systemu skierowania osób korzystających z pomocy telefonicznej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy;
- prowadzenie internetowych działań informacyjnych i edukacyjnych wspierających interwencje kryzysowe
Europejskie standardy.

Połączenia z konsultantem Poradni 116 123 są bezpłatne – niezależnie od tego z jakiej sieci klient się łączy. Można się dodzwonić z każdego miejsca w Polsce, zarówno z telefonu stacjonarnego jak i komórkowego. Czas rozmowy z konsultantem jest nieograniczony. Osoby dzwoniące mają prawo do zachowania anonimowości. Usługi Poradni Telefonicznej 116123 dostępne są dla każdego, kto potrzebuje wsparcia i pomocy psychologicznej. Każda osoba dzwoniąca jest traktowana w taki sam sposób bez względu na płeć, rasę, religię, wykształcenie, orientację seksualną czy pochodzenie.

Instytut Psychologii Zdrowia przyjął kilkuletni program wdrażania usługi 116 123 w Polsce. Działalność Poradni rozpoczyna od 8-godzinnej dostępności (w godzinach 14.00 - 22.00) 5 dni w tygodniu. W dalszym etapie, po zebraniu doświadczeń i zbudowaniu koalicji oraz zaplecza finansowego planuje zwiększyć dostępność do 24 godzin na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Etap ten poprzedzi ewaluacja jakości pracy, a także monitoring potrzeb (liczba prób połączenia się z numerem podczas zajętej linii).

Grupa numerów 116 (czyli 116 000 – numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci, 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 123 – telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych), to grupa ogólnoeuropejskich bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej. Decyzja Komisji zobowiązuje państwa członkowskie do udostępnienia numerów 116, chociaż nie nakazuje przydzielania tych numerów usługodawcom i zapewnienia świadczenia usług.

Do tej pory w Polsce uruchomiono dwa projekty „116”: 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundacje Dzieci Niczyje oraz 116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka prowadzony przez Fundację Itaka.

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego od ponad 25 lat prowadzi działalność terapeutyczną, interwencyjną, badawczą, szkoleniową i wydawniczą. Zatrudnia kilkudziesięciu psychologów, terapeutów, konsultantów z zakresu przemocy w rodzinie oraz posiada prowadzoną systematycznie od kilku lat bazę danych placówek terapeutycznych i miejsc pomocowych na terenie całej Polski. W skład Instytutu wchodzą m.in. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Ośrodek Psychoterapii i Promocji Zdrowia „Ogród” oraz specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów z zakresu terapii uzależnień, interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Instytut Psychologii Zdrowia od 1998 roku jest wydawcą dwumiesięcznika „Niebieska Linia” poświęconego problematyce przemocy interpersonalnej.


kz/na podst. mat. PTP
 

Powrót na górę strony