Ostrzegamy przed oszustami na portalach aukcyjnych - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy przed oszustami na portalach aukcyjnych

Data publikacji 30.04.2021

W ostatnim czasie do policjantów w całym kraju dociera coraz więcej informacji o oszustwach podczas transakcji w sieci. Pokrzywdzeni informują o takich sytuacjach przy sprzedaży rzeczy na portalach aukcyjnych. Zamiast otrzymać zapłatę za sprzedany przedmiot, z ich konta znikają duże sumy pieniędzy. Policjanci radzą, jak nie dać się oszukać w takich sytuacjach.

Postęp technologiczny sprawił, że bankowość i zakupy w znacznym stopniu przeniosły się do sieci.  Użytkownicy śledzą aukcje i sprzedają na nich różne przedmioty. Niestety działają tutaj również oszuści  i wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić.

W ostatnim czasie do policjantów zgłaszają  się poszkodowani, którzy wystawiają rzeczy na sprzedaż na portalach internetowych. Z komunikatorów otrzymują korespondencję od osób rzekomo zainteresowanych zakupem. Transakcja ma się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a pieniądze trafić bezpośrednio na konto sprzedawcy. Po wejściu w link ma być wygenerowany kod do paczkomatu. W celu potwierdzenia formularza trzeba się zalogować na konto bankowe. W ten sposób oszust zdobywa dane służące mu do zrealizowania wypłaty środków z konta nieświadomej osoby.

Jedno z takich zgłoszeń wpłynęło również do grodziskich policjantów. Mężczyzna po wystawieniu do sprzedaży elementów komputerowych otrzymał korespondencję od osoby zainteresowanej zakupem. Kupująca wysłała mu link, po otwarciu którego miał otrzymać płatność za przedmioty. Sprzedający otrzymał również kod, który wpisał w kwestionariuszu. W ciągu kilkunastu minut z jego konta opłacone zostały zakupy w sklepie internetowym. Zgłaszający stracił w ten sposób prawie 2 tysiące złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;
  • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 zapisanego na karcie obok podpisu;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz,
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zawierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność;
  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
  • każdy sposób wywarcia na Ciebie presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc czujność ,
  • jeśli masz wątpliwości, czy transakcja jest uczciwa, lepiej z niej zrezygnować.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych