Zachowaj ostrożność podczas pobytu nad wodą - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zachowaj ostrożność podczas pobytu nad wodą

Data publikacji 21.07.2020

Piękna pogoda i okres wakacyjny to wymarzona okazja do relaksu nad wodą. Warto zadbać o to, aby taki wypoczynek był bezpieczny i kojarzył się wyłącznie z radością. Nad bezpieczeństwem osób przebywających nad wodą czuwają także policjanci. Przypominamy najważniejsze zasady pobytu w pobliżu zbiorników wodnych.

Wśród wyspecjalizowanych służb czuwających nad bezpieczeństwem osób przebywających nad wodą: kąpiących się, pływających na sprzęcie, czy łowiących ryby, są także policjanci.

 
Przebywając nad wodą warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

- Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, natomiast w żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych. Często są one oznaczone specjalnymi znakami tzw. Czarny punkt.

- Z policyjnych statystyk wynika, że prawie co druga dorosła osoba topiąca się była nietrzeźwa, dlatego policjanci apelują przede wszystkim o nie korzystanie z kąpieli po spożyciu alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, zwiększa prawdopodobieństwo szoku termicznego, osłabia organizm.

- Policjanci zwracają też uwagę na konieczność stałego pilnowania dzieci i przypominania im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą. Tylko pod okiem dorosłych dzieci powinny korzystać z bezpiecznych zabawek wodnych.

- Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, zawsze powinien on być sprawny a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać powinny być w specjalnych kamizelkach.

- Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

- Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego.

 

Policjanci apelują o rozwagę i kontrolują miejsca w pobliżu zbiorników wodnych. Wielu tragedii można uniknąć zachowując zdrowy rozsądek i zapewniając odpowiednią opiekę najmłodszym.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych