Bądź ostrożny podczas wakacyjnych podróży - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź ostrożny podczas wakacyjnych podróży

Data publikacji 13.07.2020

Trwają wakacje. Wiele osób spędza letnie dni poza swoim miejscem zamieszkania, przemieszcza się i podróżuje w różne odległe miejsca. Kierując pojazdem unikajmy brawury i ryzykownych zachowań, które mogą prowadzić do tragedii. Powinniśmy mieć świadomość, że na drodze odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu.

Spokojna rozsądna jazda, respektowanie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.

Bezpieczna prędkość to prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, dostosowana przede wszystkim do natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni, rodzaju pojazdu jakim kierujemy oraz własnych umiejętności. Im prędkość jazdy jest większa, tym większe ryzyko groźnego wypadku.

Przypominamy, że na terenie kraju działają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

O tej porze roku na drogach nie brakuje użytkowników jednośladów. Przypominamy motocyklistom, że podobnie jak innych kierujących, ich również obowiązują ograniczenia prędkości. Jeżdżąc tym rodzajem pojazdu powinni też mieć na uwadze aspekt widoczności, podobnie jak motorowerzyści i rowerzyści. Odblaskowe szelki lub kamizelka poprawiają widoczność nawet w dzień, a tym bardziej po zmierzchu. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od innych pojazdów.

Na drodze jest miejsce dla wszystkich, a to czy dojedziemy do celu, w głównej mierze zależy od nas samych. Postawmy więc na kulturę jazdy i poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych/ na podst. BRD KGP