Przedświąteczne rady w czasie epidemii - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przedświąteczne rady w czasie epidemii

Data publikacji 08.04.2020

Okres przedświąteczny wiąże się zwykle z dużymi zakupami i przygotowaniami domów. Policjanci kierują przestrogi dotyczące kradzieży kieszonkowych i zabezpieczenia mieszkań na czas wyjazdów. Tegoroczne święta Wielkiej Nocy w czasie epidemii będą miały zupełnie inny przebieg, a funkcjonariusze będą udzielać jednej najważniejszej rady: Zostań w domu, a niezbędne zakupy zrób w bezpieczny sposób.

Mimo bardzo wyjątkowego i trudnego czasu, wiele osób w najbliższych dniach będzie chciało zrobić przedświąteczne zakupy. Pamiętajmy, że w okresie panującej epidemii obowiązują specjalne zasady, które mają pomóc nam wszystkim opanować rozprzestrzenianie się niebezpiecznego wirusa w Polsce:    

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach i na targach

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

  • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
  • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich.  

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal  pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Podczas każdego uzasadnionego wyjścia obowiązuje  minimalna odległość między pieszymi, która wynosi 2 metry. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Nadal obowiązuje zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzony został  do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich.  

Pamiętajmy, że wprowadzone ograniczenia są po to, aby zahamować tempo dalszej transmisji wirusa. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zorganizować sobie przedświąteczne zakupy i nie przebywać w placówkach handlowych często i długo, można też skorzystać z dostaw do domu. Oczekując w kolejce do sklepu zachowujmy odległość 2 metrów od innych klientów, a w sklepie korzystajmy z rękawiczek jednorazowych. Osoby w wieku powyżej 65 roku życia zachęcamy do dokonywania zakupów w specjalnie dla nich wyznaczonych godzinach lub skorzystania z pomocy innych osób. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad nie ze strachu przed karą, ale z rozsądku i odpowiedzialności za zdrowie własne i innych!

 

asp.sztab. Katarzyna Zych