Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na święta - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na święta

Data publikacji 24.12.2019

Zanim wybierzemy się do rodziny na święta warto wcześniej pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego mieszkania jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych lub zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby. Najlepszym sposobem jest zaprzyjaźniony sąsiad. Grodziscy policjanci podpowiadają, o czym warto pamiętać przed świątecznym wyjazdem.

Zastosuj zabezpieczenia techniczne

Dłuższe wyjazdy są okazją do działania złodziei i włamywaczy w pozostawionych bez nadzoru domach, mieszkaniach lub na terenie posesji. Przed tymi przykrymi zdarzeniami chronią odpowiednie zabezpieczenia techniczne w postaci systemów alarmowych, antywłamaniowych, czy antywyważeniowych. Trzeba pamiętać o ich uruchomieniu przed każdym wyjazdem. W domu jednorodzinnym ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich pomieszczeń, poprzez które łatwo można dostać się do domu (okienka piwniczne, taras, garaż itp.).

Nie ryzykuj niepotrzebnie

- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku, cenne dla Ciebie rzeczy możesz też przekazać do przechowania osobom godnym zaufania;

- nie opowiadaj o swoim wyjeździe w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;

- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania. 

Skorzystaj z pomocy sąsiedzkiej

W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie, aby uczulić na czyjąś obecność. Jeśli w mieszkaniu ktoś włączy i wyłączy światło, odsłoni okna będzie to sygnał, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Przestępcy szybko zorientują się które miejsce jest pod czujnym okiem sąsiada, gdy ten zareaguje na wizytę obcej osoby pod drzwiami pustego mieszkania lub bramą posesji.

Jeśli to Ty zostajesz na miejscu, zwróć uwagę na otoczenie, zareaguj na obce osoby zachowujące się podejrzanie w pobliżu domów lub na osiedlach i informuj policjantów o swoich spostrzeżeniach.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych