Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się okraść w przedświątecznym zabieganiu

Data publikacji 11.12.2019

Grudzień to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. W tej wielkiej przedświątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pamiętajmy, że złodzieje obserwują swoje ofiary i wykorzystują każde ułatwienie, aby jak najwięcej zyskać. Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady zachowania na ten szczególny czas.

Grudzień to miesiąc wyjątkowy. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Niestety okres gorączki przedświątecznych zakupów to doskonałe warunki do działania dla złodziei kieszonkowych. Dla nich te dni są bardzo „pracowite”. Wykorzystują tłok, bądź też sami go umiejętnie tworzą. Korzystają z naszego pośpiechu i rozkojarzenia. Swoją ofiarę obserwują  przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, przypadkowo dotykają. W ten sposób sprawdzają, czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.  Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, aby je zamykać i nosić przed sobą.

W okresie przedświątecznym często wiele czasu spędzamy w sklepach. Nasze domy i mieszkania są wtedy puste. W takich sytuacjach pamiętajmy o ich właściwym zabezpieczeniu. Włamywacze obserwują  zwyczaje i wykorzystują nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można także zainwestować w alarm, monitoring, dobre oświetlenie posesji, itp. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poznać osoby mieszkające blisko nas i współpracować z nimi w zakresie bezpieczeństwa. Przed dłuższym wyjazdem z domu można poinformować zaufanego sąsiada i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. W innym terminie powinniśmy odwdzięczyć się tym samym.

W tym czasie warto szczególnie interesować się swoim otoczeniem. Kiedy w okolicy pojawiają się osoby obce, zachowujące się podejrzanie, obserwujące domy, mieszkania czy posesje - reagujmy natychmiast. W takich sytuacjach należy informować policjantów o swoich obserwacjach, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji. Złodziej, który widzi zainteresowanie jego osobą i ciągłą dbałość o bezpieczeństwo w danym rejonie nie odważy się tam dokonać przestępstwa. Uczulajmy na takie osoby innych członków rodziny, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, a także poprośmy o reakcje ze strony sąsiadów. Pamiętajmy, że przestępcy nie świętują i wykorzystują każde ułatwienie, zwłaszcza brak reakcji i anonimowość w wybranym przez siebie rejonie "działania".

asp.sztab. Katarzyna Zych

Powrót na górę strony