Zabezpiecz swój rower przed złodziejem - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed złodziejem

Data publikacji 12.08.2019

W związku z przypadkami kradzieży rowerów na terenie powiatu, grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku oraz zachęcają do korzystania ze znakowania. Jednoślady giną z różnych miejsc, często sami właściciele nie dbają o ich właściwe zabezpieczenie. W każdy poniedziałek w godzinach 12.00-15.00 w budynku Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. ul. Bartniaka 19 policjanci prowadzą bezpłatne znakowanie rowerów.

W ostatnim czasie policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów na terenie naszego powiatu. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, na klatce schodowej bloku, na niezamkniętej posesji  lub w innym miejscu niemonitorowanym. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać zamknięte pomieszczenia, miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń dobrej jakości. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie. Grodziscy policjanci włączyli się w działania prowadzone na terenie Warszawy pn. " Nie daj szansy złodziejowi- Oznakuj swój rower". Procedura programu polega na wygrawerowaniu na częściach roweru specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower jest opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany.

Zasady znakowania rowerów :

Przed znakowaniem roweru, w jednostce Policji należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy oznakowania roweru w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu literowo-cyfrowego, który zostanie naniesiony na części roweru.

Rejestracja w komputerowej policyjnej bazie danych odbywa się na podstawie:

- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),

- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (w przypadku braku - wg. oświadczenia ustnego właściciela).

Wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego, którzy chcą bezpłatnie oznakować swój rower,  prosimy o telefoniczne uzgodnienie konkretnego terminu i godziny pod numerem 755 60 09, a następnie zapraszamy do budynku Komendy Powiatowej Policji przy ul. Bartniaka 19 w każdy poniedziałek w godzinach 12.00- 15.00.

Grodziscy policjanci apelują również do wszystkich mieszkańców o zwracanie uwagi na osoby obce, które wchodzą na posesje, do bloków i wychodzą z rowerem. To może być złodziej. Aby sprawdzić takie podejrzenie należy poinformować o nim policjantów. W grodziskiej komendzie przez całą dobę funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia pod numerami telefonów 755 60 10 (do 13) lub 112. Informację można przekazać także anonimowo.  

 

kz