Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorzy, uważajcie na oszustów podających się za krewnego

Data publikacji 03.07.2019

Mimo wielu policyjnych apeli wciąż dochodzi do zdarzeń, w których seniorzy są oszukiwani metodą „na krewnego”. Takie przypadki miały ostatnio miejsce także na terenie naszego powiatu. Rozmawiajmy ze starszymi członkami rodziny, sąsiadami o takich przypadkach, aby ustrzec ich przed utratą, często, oszczędności całego życia.

W ostatnim czasie policjanci z grodziskiej komendy i Posterunku w Podkowie Leśnej przyjęli zgłoszenia oszustw metodą „na krewnego”. W obydwu przypadkach do mieszkańców w starszym wieku zadzwoniła osoba przedstawiająca się jako członek rodziny i poprosiła o pożyczenie pieniędzy. Kobieta i mężczyzna przekazali swoje oszczędności nieznanym osobom, które przyszły do ich domów po odbiór. Dopiero po kontakcie z prawdziwymi członkami rodziny pokrzywdzeni odkrywali, że zostali oszukani i stracili swoje pieniądze.

Policjanci po raz kolejny apelują, aby w sytuacjach podejrzanych telefonów, zwłaszcza od członków rodziny, którzy nie utrzymują z nami stałych kontaktów, zachować spokój i nie działać pod presją czasu. Najlepiej jak najszybciej zadzwonić do kogoś z rodziny i ustalić, czy osoba, z którą rozmawialiśmy rzeczywiście może potrzebować naszej pomocy finansowej. Często właśnie wtedy okazuje się, że był to telefon od oszusta.

Nie wierzmy we wszystkie informacje przekazywane przez telefon. Potwierdzajmy autentyczność rozmówcy u innych członków rodziny (ale nie oddzwaniajmy na numer, z którego był wcześniejszy telefon). Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli twierdzą, że przychodzą w imieniu kogoś znanego. Jeśli chcemy komuś pomóc, poinformujmy go, że po pieniądze musi przyjść osobiście.

O zagrożeniach oszustwami warto rozmawiać, zwłaszcza z członkami rodziny, czy sąsiadami w starszym wieku. W ten sposób możemy ustrzec te osoby przed nieświadomą utratą ich oszczędności.


 

kz