Uważajmy na drogach w przedświątecznym pośpiechu - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na drogach w przedświątecznym pośpiechu

Data publikacji 23.12.2018

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra, śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania. Pamiętajmy, że gwałtowne manewry mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków.

Z powodu opadów śniegu, marznącego deszczu i wynikającej z tego śliskiej nawierzchni często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Aby tego uniknąć należy zwiększyć czujność i zachować wzmożoną ostrożność. Policjanci apelują o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Gwałtowne wykonywanie wszelkich manewrów w taką pogodę - wyprzedzania, wymijania, wchodzenia w zakręt może zakończyć się groźnym wypadkiem.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o szczególną ostrożność podczas każdej podróży. Starajmy się przewidywać zagrożenia.  Zimowe warunki wymagają nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania pojazdu. Dlatego też przypominamy o wymianie opon. Zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane oraz wzorami bieżników. Opona zimowa przy niższych temperaturach nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża.  

Przy opadach śniegu nie zapominajmy o należytym i właściwym odśnieżeniu pojazdów. Art. 66 ustawy prawo o ruchu mówi o tym, że każdy pojazd który, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców.

 

kz/ wykorzystano mat. KWP Lublin