Zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach w zimowych warunkach - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach w zimowych warunkach

Data publikacji 18.12.2018

Padający śnieg, śliskie jezdnie i chodniki oraz szybko zapadający zmierzch. Z takimi warunkami muszą liczyć się użytkownicy dróg. Panująca obecnie aura sprzyja kolizjom i wypadkom. Wybierając się w podróż warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.

Panująca obecnie na naszym terenie zimowa aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów śniegu miejscami może zalegać błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Jadąc zbyt szybko kierujący samochodem może nie wyhamować. Apelujemy również do kierowców, którzy jeszcze nie zmienili w swoich autach opon z letnich na zimowe, aby to jak najszybciej zrobili.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby na drodze być dobrze widocznym. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

 

kz