Sprawdź urządzenia grzewcze w swoim domu - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdź urządzenia grzewcze w swoim domu

Data publikacji 30.10.2018

Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego wzrasta ryzyko pojawienia się przypadków zatruć tlenkiem węgla (czadem). Często wynika to z niewłaściwego eksploatowanie urządzeń. Ten cichy zabójca co roku zbiera swoje żniwo. Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla często wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nawet zwykłe przewietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się np. piecyk gazowy, wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia. Problem szczególnie wzrasta w okresie jesienno-zimowym, chociaż do tego typu akcji strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik dymu oraz czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nie należy montować czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Zalecane umiejscowienie czujek, jak również lokalizacje, których należy unikać, znajdują się w instrukcjach dołączonych do tych urządzeń.

Apelujemy także o sprawdzenie sprawności wykorzystywanych urządzeń grzewczych oraz drożności kanałów wentylacyjnych w mieszkaniach, gdyż zwykle te elementy są przyczynami zaczadzenia. Pamiętajmy, że odpowiednie zadbanie o stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania oraz przewodów wentylacyjnych z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo domowników.

 

kz/sk