Odwiedzając groby bliskich pamiętajmy o bezpieczeństwie - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odwiedzając groby bliskich pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 31.10.2018

Czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych – porządki na grobach bliskich, zakupy, a także często dalekie podróże to okres, w którym szczególnie musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Zbliżające się Święto Zmarłych to również czas wzmożonego ruchu zarówno przy cmentarzach, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym kraju. Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo na drogach, w okolicach nekropolii, a także w innych miejscach. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 Aby bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu, pamiętajmy o podstawowych zasadach:

 1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. „Uprzywilejowane w ruchu” specjalne linie autobusowe i tramwajowe dowiozą nas do miejsc, gdzie prywatne samochody nie będą mogły dojechać i zaparkować.
 2. Parkujmy zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
 3. Nie jedźmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nekropolii mogą zostać wprowadzone czasowe zmiany organizacji ruchu.
 4. Wybierając się w długą drogę bądźmy wypoczęci.
 5. W czasie świątecznych wyjazdów auto powinien prowadzić kierowca najbardziej doświadczony, mający największą bieżącą praktykę w kierowaniu samochodem.
 6. Jedźmy ostrożnie, dostosujmy się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.

Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw pamiętajmy:

 1. Wyjeżdżając - zabezpieczmy mieszkanie. Dokładnie pozamykajmy okna i drzwi. Poprośmy sąsiadów o doglądanie mieszkania, zostawmy im numer telefonu. Usuńmy ze skrzynki pocztę, a sprzed drzwi materiały reklamowe.
 2. Podróżując publicznymi środkami komunikacji zwracajmy uwagę na nasze torebki i siatki. Bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela. Portmonetki, dokumenty i kluczyki od samochodu nośmy w zamykanych wewnętrznych kieszeniach. Większą sumę pieniędzy chowajmy w różnych miejscach. Jadąc w tłoku, szczególną uwagę zwracajmy na osoby będące blisko nas - mogą one niepostrzeżenie włożyć rękę do kieszeni lub torby i ukraść np. portfel.
 3. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
 4. „Gorączka zakupów” w sklepach przed Wszystkimi Świętymi to dodatkowa okazja dla złodziei, pamiętajmy więc, aby  nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie, czy np. na ladzie sklepowej.
 5. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. Prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki, a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.
 6. Na cmentarzu zwróćmy uwagę na inne przebywające tam osoby. Widząc osoby niszczące groby lub kradnące znicze, wieńce czy kwiaty - natychmiast należy powiadomić administratora cmentarza lub policjantów pełniących służbę w jego rejonie.

 

kz/KSP