997 przełącza się na 112! - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

997 przełącza się na 112!

Data publikacji 19.10.2018

Jeszcze przez najbliższe kilka tygodni będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Numer nadal będzie aktywny, zmieni się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia. Od 26 września 2018 r. osoby dzwoniące ze stolicy pod ten numer są automatycznie połączone z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie. Od dziś podobne przełączenia nastąpią również w powiatach okołowarszawskich, z tym, że dzwoniący z tych rejonów zostaną połączeni z CPR w Radomiu.

Zgodnie z harmonogramem wybierający numer 997 w ościennych powiatach zostaną przełączeni do Centrum Powiadamia Ratunkowego w Radomiu:

    • 19 października - teren powiatów: warszawskiego, zachodniego, grodziskiego, legionowskiego i nowodworskiego;
    • 22 października - teren powiatów: otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego i wołomińskiego;
    • 25 października – teren powiatu mińskiego.

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje też odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Takie rozwiązanie pozwoli też na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Tylko w zeszłym roku operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali  prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń - prawie 45 proc. wszystkich. I choć odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2 proc, to nadal jest to ogromna liczba.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR będzie miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. Dotychczas średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

 

kz/ak