Tydzień Mediacji i Międzynarodowy Dzień Mediacji - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Mediacji i Międzynarodowy Dzień Mediacji

Data publikacji 16.10.2018

Przykładem lat ubiegłych w terminie od 15 do 19 października 2018 r. w całej Polsce trwał będzie Tydzień Mediacji. 18 października obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowane zostały dyżury mediatorów w sądach, zakładach karnych, jednostkach Policji i w innych instytucjach. W grodziskiej komendzie zgłaszającym się w tym celu osobom policjanci będą udzielać informacji i doradzać jak skorzystać z tej metody.

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego i satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu w drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia oraz pomaga w wypracowaniu kompromisu, nie narzucając jednak żadnego rozwiązania.

W całej Polsce na Tydzień Mediacji zaplanowane zostały dyżury mediatorów w sądach, zakładach karnych, jednostkach Policji i w innych instytucjach. Organizowane są spotkania sędziów z mediatorami, pełnomocnikami procesowymi oraz stronami postępowań sądowych, a także innymi przedstawicielami zawodów prawniczych. W siedzibie Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim w celu propagowania idei mediacji zaplanowano dyżur Mediatora w dniu 18 października 2018 roku w godzinach od 9:00 do 13:00

12 października 2018 w Warszawie, odbyła się konferencja pt.: „Ugoda Mediacyjna - jakość, skuteczność, satysfakcja " organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 
Celem Konferencji była popularyzacja wiedzy z zakresu przygotowywania i zatwierdzania ugód mediacyjnych, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia skuteczności postępowania mediacyjnego.

Zakres tematyczny konferencji został podzielony na cztery kategorie:
- ugody mediacyjne w sprawach  prawa cywilnego,
- ugody mediacyjne w sprawach prawa gospodarczego,
- ugody mediacyjne w sprawach prawa pracy,
- ugody mediacyjne w sprawach prawa rodzinnego. 

W ramach Tygodnia Mediacji w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. policjanci Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego będą doradzali jak można rozwiązać spór lub konflikt za pomocą mediacji.

 

kz/ wykorzystano mat. Ministerstwa Sprawiedliwości i Sądu Rejonowego w Grodzisku Maz.