Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Data publikacji 12.10.2018

Niewiele osób w dzisiejszych czasach wyobraża sobie życie bez samochodu. Jego posiadanie daje możliwość swobodnej komunikacji nawet do najdalszych zakątków kraju, a także za granicę. Dlatego też utrata własnego pojazdu bywa bardzo przykra i kosztowna dla właściciela. W związku z ostatnimi przypadkami kradzieży samochodów z posesji na terenie powiatu, grodziscy policjanci radzą jak utrudnić działanie przestępcom i uchronić samochód przed kradzieżą.

W związku z przypadkami kradzieży samochodów i prób takich przestępstw na terenie powiatu grodziskiego, policjanci radzą jak utrudnić działanie złodziei i uchronić pojazd przed kradzieżą.

1. Najbezpieczniejszym miejscem do parkowania samochodu jest własny garaż, do którego wejście będzie zabezpieczone dobrymi zamkami, a także alarmem.  Jeśli go nie masz, na własnej posesji zostaw samochód blisko miejsc oświetlonych (np. z czujnikami ruchu). Zawsze zamykaj wszystkie wejścia na posesję, korzystaj z systemów monitoringu. Postawiając samochód poza posesją, korzystaj z parkingów strzeżonych. W innych miejscach  wybieraj teren monitorowany, ruchliwy i dobrze oświetlony.

2. Nigdy nie zostawiaj żadnych dokumentów w pojeździe, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, dowodu osobistego, polisy ubezpieczeniowej pojazdu itp. (nawet na własnej posesji).

3. Zamontuj w samochodzie alarm i włączaj go za każdym razem, skorzystaj także z dodatkowych zabezpieczeń np. ukrytych wyłączników instalacji zapłonowej, itp.

4. Nie zostawiaj bagażu i innych przedmiotów w widocznym miejscu, zabieraj je ze sobą lub zamykaj w bagażniku.

5. Za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm oznakuj swój pojazd.

6. Przyglądaj się uważnie "nieznajomym" interesującym się samochodami , jest bardziej prawdopodobne, że myślą o jego kradzieży niż, że go podziwiają. Zwracaj uwagę na podejrzane obce pojazdy zatrzymujące się o różnych porach dnia przed posesjami lub jeżdżące bez celu po okolicy, zapisuj ich numery i zgłaszaj Policji.

7. Informuj policjantów o każdej podejrzanej osobie lub sytuacji, świadczącej o tym, że teren Twojej posesji może być obserwowany, sprawdzany i bądź czujny na hałasy na zewnątrz.

8. Współpracuj  z sąsiadami i wspólnie dbajcie o bezpieczeństwo w rejonie zamieszkania, opracujcie system informowania się o zagrożeniach.

 

kz