Bądź zawsze ostrożny na drodze - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź zawsze ostrożny na drodze

Data publikacji 04.10.2018

Mamy jesień, z dnia na dzień warunki drogowe będą się pogarszać, wielu kierowców nie zmieniło jeszcze opon letnich na zimowe. Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej kolizji i wypadków najtragiczniejszych w skutkach zanotowano właśnie w miesiącach jesienno-zimowych. Wtedy piesi i rowerzyści stają się mniej widoczni, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Tylko stosując się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowując szczególną uwagę można uniknąć wypadków i kolizji.

Pamiętajmy, że zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Jeśli widzimy znak ograniczenia prędkości do 50 km/h wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna. Nic bardziej mylnego, czasem nawet taka prędkość może doprowadzić do wypadku czy kolizji. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze.

Przed wypadkiem może uchronić nas też respektowanie znaków drogowych, nakazów i zakazów. Nie są one ustawiane dla „widzimisię” ale dla naszego bezpieczeństwa. Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko). Trzeba zwrócić uwagę, aby pas bezpieczeństwa nie przechodził przez szyję dziecka. Pamiętajmy nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcje na zdarzenia na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy i centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia.

Jednak chyba najważniejszy jest rozsądek i rozwaga. Zachowajmy go sami i wymagajmy od innych uczestników ruchu drogowego, od kierowców, rowerzystów i od pieszych, więcej wyobraźni na drodze a pożądanym efektem będzie mniej tragicznych zdarzeń. Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, pieszych, rowerzystów i kierowców, zależy od bardzo wielu czynników. Nieostrożność, brak rozwagi, brawura to przyczyny wielu tragicznych w skutkach wypadków. Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących należy niedostosowanie prędkości do warunków ruchu , nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, jazda po niewłaściwej stronie drogi. Najczęstszym błędem pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.

Nie mały udział w zdarzeniach drogowych mają piesi i rowerzyści, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Najczęstsze wykroczenia to przechodzenie przez jezdnię w miejscach nie wyznaczonych, nagłe wtargnięcia na jezdnię, chodzenie po jezdni zamiast poboczem, jazda nieoświetlonym rowerem, bez odblasków, często w stanie nietrzeźwości, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych.

Musimy sobie wszyscy uświadomić, że samochód jadący z określoną prędkością nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu, jest jeszcze droga hamowania. Chodzenie po jezdni jest szczególnie niebezpieczne w czasie tzw. szarówki kiedy zapada zmrok i wieczorem, wtedy jesteśmy praktycznie niewidoczni, jeżeli nie ma oświetlenia ulicznego, w takich sytuacjach regułą powinno być używanie odblasków, zarówno przez pieszych jak też przez rowerzystów. Nie tylko kierowcy, bardzo często sami piesi i rowerzyści stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie i innych użytkowników dróg.

 O tej porze roku częściej możemy być zmęczeni czy niewyspani, nasza reakcja na wydarzenia na drodze jest wtedy opóźniona. Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrej nawierzchni wpadamy w poślizg, a droga hamowania znacznie się wydłuża.

Policjanci w czasie codziennej służby będą zwracać uwagę na wszystko, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Będą kontrolować stan trzeźwości kierowców i reagować na wszystkie wykroczenia w ruchu drogowym.

 

kz