Bądź ostrożny na drogach - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź ostrożny na drogach

Data publikacji 19.12.2017

Tylko wczoraj na terenie powiatu grodziskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych. Na szczęście nie były to poważne w skutkach wypadki, ale kolizje utrudniały ruch i właściciele mają uszkodzone samochody. Jesienno-zimowe warunki atmosferyczne wymagają od wszystkich użytkowników dróg szczególnej ostrożności. Aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń w przedświątecznym pośpiechu, apelujemy o rozwagę i przestrzeganie wszystkich przepisów i zasad ruchu drogowego.

W jesiennych i zimowych warunkach pogodowych o zdarzenie na drodze nietrudno. Na ogół kończy się na niegroźnej stłuczce. Niestety, czasem dochodzi do poważnego wypadku. Wielu z nich można uniknąć, przestrzegając przepisy drogowe. Dbanie o bezpieczeństwo to obowiązek każdego – kierowców, rowerzystów i pieszych.

W niesprzyjających warunkach drogowych szczególnie ważna staje się nasza widoczność. Kierowca samochodu musi pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego auta. Przed rozpoczęciem jazdy należy upewnić się, czy nasze auto nie ma uszkodzonych, zużytych lub źle działających, czy źle ustawionych  świateł. Podobnie jest z pieszymi i rowerzystami. Im bardziej będą widoczni na drodze, tym będą bardziej bezpieczni. Zwłaszcza po zmierzchu, warto zadbać o umieszczenie na swoich ubraniach dodatkowych elementów odblaskowych. Dotyczy do zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osoba w kamizelce, czy w opaskach odblaskowych jest widoczna dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów.  

Pamiętajmy, że zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Jeśli widzimy znak ograniczenia prędkości do 50 km/h wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna. Nic bardziej mylnego, czasem nawet taka prędkość może doprowadzić do wypadku, czy kolizji. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Niedostosowanie prędkości należy do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z winy kierujących. Kolejne to nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszego jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.

 Grodziscy policjanci apelują o szczególną ostrożność na drogach, zwłaszcza w najbliższym okresie przygotowań do świąt. Nawet najmniejsze skutki zdarzeń drogowych mogą pokrzyżować plany i zepsuć świąteczną atmosferę.

 

kz