Praca za granicą- jak nie dać się oszukać? - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Praca za granicą- jak nie dać się oszukać?

Data publikacji 04.07.2017

Wiele osób wykorzystuje czas wakacji na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Młodzi ludzie często korzystają z ofert pracy za granicą. Nie zawsze jednak mają do czynienia z uczciwymi pośrednikami, a praca czasem okazuje się nie tym, czego szukali. Aby zapobiec takim sytuacjom warto skorzystać z kilku poniższych rad.

 Przed podjęciem decyzji o pracy za granicą staraj się postępować zgodnie z poniższymi radami:

1.Sprawdź czy pośrednik posiada odpowiedni certyfikat (wykaz agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl).

2.Jeśli w ogłoszeniu podany jest tylko telefon komórkowy, bezwzględnie domagaj się podania także dokładnego adresu pośrednika.

3.Pamiętaj, że polski pośrednik nie ma prawa do pobierania opłat za załatwienie pracy.

4.Sprawdź w rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym), czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna i czy posiada własne biuro.

5.Zawsze sprawdzaj, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicę. Poproś o numery telefonów pracodawców zagranicznych oraz do osób, które już skorzystały z jego usług i mogą to potwierdzić.

6.Zanim wyjedziesz za granicę, domagaj się spisania umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itp.

7.Pamiętaj, że dowód wpłaty na konto pośrednika - oszusta - nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby.

8.Zanim zapłacisz pośrednikowi za przejazd, sprawdź, ile wynoszą ceny u przewoźników. Nie przepłacaj.

9.Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika. Zwykle kontakt kończy się na pobraniu opłat za lokal.

10.Pamiętaj, że polski pośrednik pracy nie ma prawa skierować Cię do pośrednika zagranicznego.