Bezpieczne wakacje 2017 - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje 2017

Data publikacji 27.06.2017

Dla uczniów rozpoczęły się upragnione wakacje. Dzieci wyruszają na kolonie i obozy, dorośli wyjeżdżają na urlopy, wiele osób wybiera aktywny wypoczynek nad wodą lub na górskich szlakach. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie, dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. W tym roku akcję "Bezpieczne wakacje 2017" policjanci będą prowadzić od 24 czerwca do 31 sierpnia.

Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.

Gdy wysyłasz dziecko na kolonię – skorzystaj z KONTROLI AUTOKARU:

Aby dzieci bezpiecznie dojechały na miejsce kolonii i obozów, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. będą kontrolować autokary przewożące dzieci. Sprawdzą stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz wszelkie niezbędne dokumenty. Kontrole odbywają się na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Chełmońskiego 33 w Grodzisku Maz. na podstawie zgłoszenia pisemnego skierowanego kilka dni wcześniej na adres Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz.. ul. Bartniaka 19, faxem pod numer (22) 755-60-14 lub drogą mailową na adres: komendant.grodzisk-maz@ksp.policja.gov.pl lub kppgrodzisk.wrd@ksp.policja.gov.pl.

Dziecko na kolonii/obozie:

 • sprawdź kto organizuje pobyt dziecka oraz czy posiada odpowiednie kwalifikacje,
 • uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne,
 • uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
 • przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny .

Zanim wyjdziesz z domu i zamkniesz drzwi:

Złodziej nie ma wakacji. Dobrą praktyką jest, aby przed wyjazdem poprosić zaufaną osobę, np. sąsiada o zaopiekowanie się mieszkaniem. Czasami wystarczy wieczorem włączyć na chwilę światło, zabrać ze skrzynki pocztowej korespondencję oraz zebrać ulotki spod drzwi. Jeżeli nie możesz liczyć na taką pomoc, proponujemy:

 • spisać numery fabryczne i markę sprzętu RTV i AGD,
 • starannie zabezpieczyć przedmioty o dużej wartości, ważne dokumenty i gotówkę,
 • dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi,
 • zakręcić dopływ gazu i wody, odłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne od zasilania.

 

BBezpieczne podróże

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie. Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.


Zasady bezpiecznego pobytu nad wodą:

 1. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych, ograniczonych bojami: żółtymi dla początkujących oraz czerwonymi dla zaawansowanych,
 2. Przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, stosuj się do zaleceń ratownika oraz znaków informacyjnych i ostrzegawczych,
 3. Ubrania i rzeczy osobiste pozostawiaj pod opieką znanej Ci osoby,
 4. Po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli – szok termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku,
 5. Po spożytym posiłku odpocznij przed kąpielą,
 6. Przed skokiem do nieznanej wody zbadaj dno - korzeń, kamień, czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa,
 7. Wzywaj pomoc wyłącznie w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest potrzebna,
 8. Zwracaj uwagę na innych kąpiących się, którzy mogą potrzebować pomocy,
 9. W przypadku złego samopoczucia natychmiast wyjdź z wody,
 10. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu,
 11. Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
 • Bezwzględnie zabrania się korzystania z kąpieliska, na którym wywieszona jest flaga koloru czerwonego!!!

Planując wypoczynek nad wodą, zwróć uwagę na miejsca, które oznaczono jako Czarny Punkt Wodny, to miejsca gdzie występuje zwiększone niebezpieczeństwo utonięcia.

kz/ na podst. mat. KSP