Oszukują, podając się za funkcjonariuszy - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukują, podając się za funkcjonariuszy

Data publikacji 06.03.2017

Mimo policyjnych ostrzeżeń starsze osoby wciąż padają ofiarami oszustów. Członkowie grup przestępczych podają się już nie tylko za wnuczków, czy innych krewnych, ale coraz częściej za funkcjonariuszy CBŚ-u, bądź policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Niestety takie sytuacje nie omijają ostatnio także mieszkańców naszego powiatu. Policjanci radzą jak nie dać się oszukać i nie stracić swoich oszczędności.

Przestępcy nadal oszukują starsze, samotnie mieszkające osoby. Podają się już nie tylko za członków rodziny - wnuka, kuzyna, siostrzeńca lub siostrzenicę. Coraz częściej wmawiają starszym osobom, że są funkcjonariuszami CBŚ-u lub policjantami grupy zajmującej się zatrzymywaniem oszustów na tzw. "wnuczka" lub sprawców innych przestępstw. Bezwzględnie okradają z oszczędności całego życia, żerując na ludzkiej życzliwości i dobroduszności.

Podając się za funkcjonariuszy policji przekonują starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka" lub dokonujących innych czynów na ich szkodę. W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Taki właśnie przebieg miało oszustwo dokonane w piątek wobec mieszkanki grodziskiej gminy. Kobieta wypłaciła w banku znaczną sumę pieniędzy i zostawiła je w miejscu wskazanym jej przez rozmówcę podającego się za policjanta, wierząc, że pomaga w policyjnych działaniach. Prawdziwi policjanci szukają teraz oszusta.

W podobnych sytuacjach należy zawsze pamiętać, że:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

W przypadku podawania się za członków rodziny sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powodów, jakie podają żądając nagłej wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Ostatnio, coraz częściej jest to historia o wypadku drogowym, którego rzekomo mają być sprawcami i proszą o pieniądze, które mają pomóc w „wykupieniu się i zwolnieniu z aresztu”. Po wyrażeniu zgody na pożyczkę, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze. Niekiedy oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  1. Poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,
  2. Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
  3. Skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

Oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek i czujność oraz proszą członków rodzin osób starszych o informowanie ich o takim zagrożeniu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń , że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112.  

kz/ na podst. mat KSP