Aktualności

Uwierzyła oszustowi, straciła bardzo dużą sumę pieniędzy

Data publikacji 07.10.2021

Mimo wielu przestróg i działań profilaktycznych wciąż dochodzi do oszustw metodą „na policjanta”. Wczoraj grodziscy policjanci zostali powiadomieni o takim przestępstwie przez mieszkankę miasta, która straciła dużą sumę pieniędzy. Kolejny raz apelujemy o ostrożność podczas rozmów telefonicznych, sprawdzanie każdej informacji związanej z przekazaniem pieniędzy i ostrzeganie innych przed tym zagrożeniem.

Oszuści w rozmowie telefonicznej podają się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP i przekonują  osobę, że potrzebują jej pomocy w zatrzymaniu przestępców. Najczęściej przekazywane informacje dotyczą zagrożonych pieniędzy na kontach bankowych. W każdym przypadku proszą o pilne przekazanie dużych sum pieniędzy w określonym czasie i miejscu i zakazują informowania o tajnej akcji  innych osób. Często też instruują gdzie i w jaki sposób podjąć pieniądze z banku lub wziąć pożyczkę. Po przekazaniu pieniędzy wszelki kontakt z rzekomym policjantem się urywa. Z reguły dopiero wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta i zawiadamia o tym prawdziwych policjantów. 

Podobny przebieg zdarzenia zgłosiła grodziskim policjantom mieszkanka naszego miasta. Kobieta uwierzyła dzwoniącemu mężczyźnie, który podał się za funkcjonariusza CBŚP, prowadzącego akcję przeciwko przestępstwom bankowym. Po kilku wizytach w różnych placówkach w Grodzisku Maz. i w Warszawie pokrzywdzona wypłaciła i zostawiła w umówionych miejscach łącznie kilkaset tysięcy złotych. Policjanci szukają oszustów i apelują do wszystkich mieszkańców powiatu o rozwagę w podobnych sytuacjach.

Aby ustrzec się przed oszustami należy:

1. Zawsze sprawdzić, czy przekazane przez dzwoniącego informacje są prawdziwe - w tym celu trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Pamiętać należy, że policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach.

2. Nigdy nie należy zostawiać pieniędzy w różnych miejscach i przekazywać ich nieznanej osobie – policjanci nigdy o to nie proszą.

3. Natychmiast powiadomić o każdym podejrzeniu oszustwa – można to zrobić pod czynnym całą dobę numerem alarmowym 112.

Prosimy o jak najczęstsze przekazywanie informacji o takim zagrożeniu i sposobach działania oszustów członkom rodziny, znajomym i sąsiadom.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych