Zabezpiecz rower przed kradzieżą - Aktualności - KPP w Grodzisku Mazowieckim

Aktualności

Zabezpiecz rower przed kradzieżą

Data publikacji 08.06.2021

Wraz z częstszym korzystaniem z rowerów wzrasta liczba kradzieży tych pojazdów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

Każdego roku w okresie wiosennym policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży informuje funkcjonariuszy, że zostawiła go „na chwilę” przed własnym blokiem  lub na dłużej na klatce schodowej, czy w piwnicy. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” jest wciąż aktualne.

Warto więc do zaparkowania roweru na krótszy czas wybierać miejsca monitorowane i częściej uczęszczane. Do przechowywania roweru trzeba korzystać z pomieszczeń zamykanych, do których dostęp ma ograniczona liczba osób. Klatka schodowa, czy stojak na zewnątrz nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Sam pojazd zawsze powinien być wyposażony nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń, z których należy korzystać nawet przy krótkim braku nadzoru nad rowerem. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

O każdej podejrzanej sytuacji, gdzie może dochodzić do próby kradzieży roweru należy natychmiast informować policjantów, dzwoniąc pod alarmowy numer telefonu 112 lub do konkretnej jednostki Policji.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych