Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dostałeś informację o zaległościach. Nie klikaj w link- nie daj się okraść

Data publikacji 12.05.2021

Oszuści stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Często podszywają się pod inne osoby lub firmy i wysyłają nieprawdziwe informacje. Zwykle łączy się to z opłatą, której można szybko dokonać, klikając w załączony link. Grodziscy policjanci przestrzegają przed wykonywaniem tego polecenia i radzą jak się ustrzec przed utratą pieniędzy.

W ostatnim czasie na terenie całego kraju policjanci odbierają zgłoszenia przestępstw dokonywanych za pomocą informacji sms, portali społecznościowych oraz komunikatorów. Jest to nowy sposób działania oszustów. Przestępcy wysyłają informacje o zaległościach wobec dostawców różnych usług, które należy szybko uregulować, aby nadal z nich korzystać.

Możemy spotkać się np. z taką informacją:

PGE: Na dzień 12.05. zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł. Zapłać teraz na: tu pojawia się link do przelewu.

Jeśli otrzymamy SMS, czy wiadomość mailową  o zaległości i mamy wątpliwości czy tak jest faktycznie, skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że mamy jakieś zadłużenie. Podobnie jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swój numer konta i kod autoryzacji. Nigdy tego nie róbmy!

Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online, a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji.

Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Tworzą też strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn. Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Dlatego też korzystając z Internetu należy być czujnym i zachować ostrożność. Przestępcy mogą odebrać nam pieniądze z konta bankowego, a także dokonać kradzieży naszych danych, by następnie posłużyć się nimi do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych. Kiedy pojawiają się wątpliwości należy skorzystać z bankowej infolinii lub o radę zapytać pracownika banku.

Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach:

- Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji;

- Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;

- Nie wchodźmy w linki, które są wysyłane za pomocą komunikatorów;

- Pamiętajmy, aby w przypadku wątpliwości nie wpisywać swojego loginu oraz hasła;

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je, nie rzadziej niż zaleca to administrator;

- Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych.  

 

asp. sztab. Katarzyna Zych